Ayna Pleksi Nedir? | Sign-ex
Standartları yükseltiyor ve üretiyoruz..
Ayna Pleksi Nedir? 1 - ayna akrilik pleksi levha

Ayna Pleksi Nedir?

Ayna Pleksi Nedir?

Ayna pleksi, cam aynalara karşı alternatif olarak geliştirilmiş olan ve avantajları ile aynaların önüne geçen polimer plastik üründür. Ayna Pleksi dekorasyona birebir ayna efektinin daha ekonomik bir yöntem üzerinden kazandırılmasını sağlarken, üzerinde ayna kullanımı gerçekleştirilen birçok üründe de üretim materyali olarak tercih edilir.

Ayna Pleksi Nasıl Şekillendirilir?

Ayna pleksi şekillendirmek için lazer kesim makineleri tercih edilip, tayin edilen bir model figüründe makinenin kesim işlemini uygulaması sağlanır. Lazer kesim makinelerine bilgisayar ile her hangi bir dekorasyon ürününe veya hediyelik eşyaya ait olan model kesim krokisi atanabilir. Bu modeli algılayan makine ise içinde yer alan cam ve ya metal tüpü ile lazer ışınını üretip, ayna pleksi üzerine yansıtarak istenilen tasarım şeklini keser. Bu kapsamda çok yerde kullanılan bal peteği veya üçgen formlu ve duvara doğrudan yapıştırılarak takılan ayna pleksi dekor ürünleri ve daha birçok şey üretilir. Üretilen ürünlerin tümünde aynanın verdiği hissiyatın aynısı elde edilir.

Ayna Pleksi Kullanım Alanları Nelerdir?

Mimari sektör
İnşaat sektörü
Otomobil üretimi
Gemicilik
Farklı merdiven korkuluklarının imalatı
Masa ve sandalye yapımı
Aydınlatma armatürlerinin tasarımları
Tanıtım sektöründe mağaza reklam panolarının hazırlanması
Hediyelik eşya üretimi
Ev ve ofis dekorasyon ürünlerinin üretilmesi
Bu alanların tümünde kullanımı tercih edilen ayna pleksi, üreticilerin rahatlıkla şekil verebildikleri ve bu kapsamda hızlı üretim avantajından yararlanabildikleri bir üründür.

Ayna Pleksinin Avantajları Nelerdir?

Ayna pleksiler farklı şekillerde kesilebilme ve bu yol ile çok farklı modellerde ayna efekti elde etme avantajı sunarlar.
Göz ile bakıldığında etkili bir fenomeni aktararak, dekorasyon şıklığı yakalama imkanı sunarlar.
Darbelere karşı aynadan daha fazla dayanıklılık sunarak uzun ömürlü kullanım avantajı sunarlar.
Kolay şekil alabilme ve lazer kesim makinesi ise şekillendirmeye uygunluk özellikleri ile üreticilere zamandan tasarruf ve daha ekonomik koşullarda hediyelik eşya üretme imkanı sunarlar.
Polimer yapıları sayesinde iklim şartların karşı normal camlardan çok daha dayanıklılık göstererek, minimum bakımla kullanılabilme avantajı sunarlar.
1 mm ile 2.8 mm kalınlığa kadar üretilebilmelerine bağlı olarak, dekorasyon eşyası üreticilerine daha fazla tasarım geliştirebilme şansı sunarlar.

Ayna Pleksi Özellikleri Nelerdir?

Dekorasyonda kullanılan şık aynaların görüntüsünü yansıtırlar.
Ayna pleksi, ekonomik ve pratik kullanımlıdır.
Üzerine lazer kesim makinesi ile yazı yazılabilir veya bir motif uygulanabilir.
Bu işlem gerçekleşirken kabarma ve kırılma yapmaz.
Ayna pleksi üretim aşamasında ideal sıcaklıkta kolay şekil alırken, soğutulduğunda şekillini hemen korur.
Işık geçirgen değil ışık yansıtan bir yapıdadır.
Özellikle insan sayısının yüksel olduğu AVM gibi alanlarda güvenlik açısından tedbirli bir ortamın yaratılması için ayna yerine tercih edilirler. Çünkü düştüklerinde ayna gibi saplanma ve patlayarak kırılma problemlerini göstermezler.
Bu gibi özelliklere sahip olan ayna pleksi, gerçek aynaya göre çok daha ekonomik şartlarda temin edilebilirken daha fazla alanda kullanılabilme ve tasarımına bağlı olarak kaza risklerini azaltma avantajlarını sunar. Sadece tek başına ayna efektini yaratmak için değil ayna raflı ve kapalı mobilyaların üretiminde de raf ve kapakları oluşturmak için kullanılırlar. Özellikle yat ve gemi dekorasyonlarında, az bakım ile uzun süre şıklıklarını koruma özelliklerine bağlı olarak tercih edilirler.